VOJENSKÁ HISTORIE - DOMOVEM JE V ROCE 2016 KRÁLOVÉHRADECKÝ KRAJ

VOJENSKÁ  HISTORIE  -  DOMOVEM  JE  V  ROCE  2016 KRÁLOVÉHRADECKÝ  KRAJ

Rok 2016 bude znamenat pro Královéhradecký kraj rok vojenské historie, vojenských památek a zejména pak také rok významných vojenských bitev.

Jednou z nejdůležitějších a nejvýznamnějších akcí, které při této příležitosti budou pořádány, jsou vzpomínkové akce konané ke 150. výročí bitvy u Hradce Králové. Ta byla největším válečným střetnutím prusko-rakouské války roku 1866 a podle počtu vojáků byla také největší bitvou na našem území. Vzpomínkové akce budou probíhat po celý letošní rok.

Dalšími zajímavými akcemi budou nejrůznější výstavy a přehlídky s tématikou války z roku 1866, dále pak ukázky bitevních scén, koncerty, přednášky a mnoho dalšího.

Na pátek 1.7.2016 je naplánována bitevní scéna u Střezetic a dále odhalení stejnojmenného pomníku. Vyvrcholením pak bude ukázka velké bitevní scény „Königgrätz 1866“, která bude k vidění 3.7.2016 v Chlumu.

Podrobný přehled všech akcí konaných k tomuto výročí můžete sledovat na www.koniggratz150.eu .

Válečná událost z roku 1866 je pro Královéhradecký kraj opravdu významná. To dokládá také mnoho míst tohoto kraje.

Památník bitvy 1866 můžete navštívit v lokalitě centrálního bojiště v Chlumu. Součástí něj je také Muzeum války 1866. Projít se můžete po vytvořených naučných stezkách, jež vás seznámí s místy největších bojů. Za zastavení jistě stojí také pietní místa a pomníky, kterých je tu přes 460. Na celý areál můžete mít také krásný rozhled z výšky, a to v případě, že vystoupáte na plošinu vyhlídkové věže na Chlumu.

Naučná stezka Náchod-Vysokov-Václavice připomíná jezdeckou bitvu u Náchoda a Naučná stezka 1866 Bitva u Jičína zase seznamuje s boji v tomto městě a jeho okolí.

Pokud vás zajímá něco z vojenského života, můžete si jeho názornou ukázku prohlédnout v historické pevnosti Josefov. Ta je unikátní tím, že se ji až do současti podařilo zachovat v podobě bez velkých změn.

Jednou z dalších významných památek je určitě soustava vojenského opevnění, která pochází z období velmi brzy po zahájení 2. světové války. Nachází se v česko-polském pohraničí, v okolí měst Náchod a Trutnov. Zmínit bychom měli nejviditelnější stavby – dělostřelecké tvrze Stachelberg (Žacléř), Hanička (Rokytnice nad Jizerou) nebo Skutina (Sedloňov) a dále pak celý pevnostní systém Dobrošov.

Kromě toho jsou po celé oblasti rozesety desítky tzv. řopíků, které jsou pro zájemce velmi často dostupné, i když na vlastní nebezpečí. A nakonec bychom neměli zapomenout ani na mohutnější bunkry, tzv. pěchotní sruby. Ty najdete například u Náchoda a patří do tzv. Běloveského pevnostního skanzenu.

Zájemcům o vojenskou tématiku, památky či život vojáků přejeme krásné zážitky. 

Kempy Královéhradecký kraj

Doporučujeme navštívit

Kemp roku

Přihlašte se k odběru akcí, slev a novinek

a získejte 100,- Kč na první nákup.

Vybavení do přírody

2014 © FTonline s.r.o. - Všechna práva vyhrazena. | Obchodní podmínky
Webdesign pro portály
TOPlist TOPlist